2 Mart 2011 Çarşamba

Özgürlük Bu Yazıyı Uğraşsız Okuyabilmektir.Demokrasi ve özgürlük;
Bi-zati barınamadığı yerlerde en çok kullanılan iki kelimedir. Keza zaten demokrasi varsa özgürlük varsa neden sürekli var diyesin değil mi. Zaten vardır ve işliyordur.

Kendilerine lider bakan vs. sıfatları verilmiş çevreler ağızlarında demokrasi lafını çiğneye dursunlar, bu kelimenin anlamını bilmezden geldikleri ya da aralarındaki atışmalara malzeme olarak kullanmaktan başka hiç bir işe yaramadığını ve hatta işlerine geldiği gibi anlam yükleme cüretini gösterdikleri su götürmez bir gerçek.

Blog sitelerinde korsan maç yayını yapılıyor diye engelleme kararının alınması ve bu sıralar az önce bahsettiğim kelimelerin hala sakız gibi çiğneniyor olması beni iyiden iyiye zıvanadan çıkartıyor. Olayı hangi açıdan değerlendirsen elinde kalıyor arkadaş. Hangisine sinirlensem şaşırıyorum. Sosyal devlet olmaktan uzak, insan eşitliğine aykırı, her türlü sosyolojik ve toplumsal etiğe aykırı bir şekilde ücretli maç yayını yapılmasına izin verilmesi mi daha sinir bozucu, devletin yerine getiremediği bu işlevi sosyalist ve hatta anarşist yollarla yerine getirmeye çalışan insanların neden böyle birşey yapıyorsun diye yine devlet tarafından peşine düşülmesi mi, bazı çevrelerin bu duruma göz yumması dahası kralcılık yapmaları mı yoksa kendilerince buldukları kaynaklara yine kendilerince geliştirdikleri çözümlerle başta bahsettiğim sakız gibi çiğnedikleri ilkeler ve etiklerle uzaktan yakından alakası olmayan faşistçe kararları uygulamaları mı?

Blog sitelerinden maç yayını yapılıyor diye bütün blogların erişimini kapatmak (artık hatta kaçıncı kez yani) nasıl bir acizliktir Bunu görememek tanesi 10 numara olan gözlere sahip beni bile kayıtsız bırakıyor. Çok abartı bir benzetme vericem ama hakkıdır bence. Şöyle yapalım mı o zaman. İstanbul da şuç oranı gittikçe artıyor. O zaman herkesi hapse atalım. Çünkü dışarda suç var ya da ne bileyim daha yakın olsun bazı matbaalar korsan kitap basıyormuş o zaman bütün matbaa ve yayınevlerini kapatalım hadi. Dur dur hatta daha iyisi var Cumhurbaşkanı evinden korsan dvd den film izlemişti galiba hadi o zaman bütün dvd oynatıcıları toplatalım. Hatta cumhurbaşkanlığı köşküne kilit de vurulabilir. Böyle şuursuz böyle faşist bir mantalite olabilir mi arkadaş. Bir yandan da youtube un kapalı olduğu zamanlarda başbakan çıkıp ben evimden youtube girebiliyorum diye açıklama yapmıştı, böyle şeyler de vardı.

Her geçen sene daha özgür daha bağımsız olmaktansa daha gerileyen yani gelişmekte olan 3. sınıf bir ülkeden çok gerilemekte olan X. bir ülke statüsü sanırım daha doğru bizim için. Buna da şaşırmamak lazım. Keza Mısır Libya gibi ülkeler birşeyleri değiştirme çabası verirken yüzbinler sokağa dökerken biz sözde onlar için örnek ülke olarak (nesi örnekse) kendi inancımıza (?) tamamiyle ters düşen tanrısallaştırılmış(!) insanların cenazelerinde görebiliyor o yüzbinler. Onunda şekli hareketi niyeti zaten belli. Değinmeden de geçemiycem az önce bahsettiğim ülkelerin ki bunların hepsi müslüman ülkeler, bizi model ülke olarak görmesi zaten Devlet-i Aliye den bu yana var olan bazı özgür demokratik yapılar içinde bir takım insanların at koşturması ve bu durumu kendileri için kullanmasından kaynaklı bir şovdan öte birşey değildir. Ve hatta bu durumdan yararlanırken bu statüyü de koruyamadıkları için kendilerinin küçük gördüğü ülkelerce, aynı ülkelerin de örnek olarak baktığı yerden her geçen gün daha da gerilere düşmesi kaçınılmaz bir durumda.

Yine başa dönücem; Özgürlük bu yazıyı uğraşsız okuyabilmek, eğer okuyamıyorsak uzunca bir süre bu konu hakkında konuşmamızın boş, ama sürekli duymamızın kaçınımaz olması demektir.

Bu yazıyı okuyan (okuyabilien) halinden muzdarip okuyuculara sevgilerimle...

*ps: George Orwell ın 1984 kitabından da bir alıntı yapayı. Özgürlük 1+1=2 diyebilmek, 4 parmağını gösteren adama 4 parmağını gösteriyorsun diyebilmektir. 1949 yılında -anlayana!- demiş...


ek: bu yazıyı yazdıktan sonra ntvmsnbc den bugünkü yorum farkı programını izledim. İzlediğime sevindim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More